Wakacje z rozwagą

Tegoroczne wakacje na pewno będą różnić się od dotychczasowych. Musimy przygotować się na to, że wiele popularnych imprez masowych i festiwali się nie odbędzie. Wszędzie tam, gdzie pojawią się większe skupiska ludzi, trzeba będzie zachować dystans społeczny i przestrzegać obostrzeń wprowadzonych przez rząd. W związku z tym wielu z nas zdecyduje się na odpoczynek na łonie natury, z dala od ciasnych przestrzeni.

Lasy, jeziora, rzeki, morze czy góry to idealne miejsca do spędzania wakacyjnego urlopu lub letniej przerwy w nauce. Wycieczka rowerowa po okolicy to także ciekawa forma wypełnienia wolnego czasu. Choć przyroda kojarzy się nam z sielankowymi obrazami i niczym niezakłóconym spokojem, pamiętajmy, że w każdej sytuacji należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Wystarczy chwila nieuwagi lub brawury, a wymarzony wypoczynek może zmienić się w koszmar, o którym jak najszybciej chcielibyśmy zapomnieć.

Przypominamy więc o podstawowych zasadach, których przestrzeganie na pewno pomoże uniknąć wielu niebezpieczeństw i sprawi, że każdy wyjazd będzie niezapomnianą przygodą.

Z głową nad wodą

Wysokie temperatury sprzyjają wypoczynkowi nad zbiornikami wodnymi. Niezależnie od tego, czy znajdziemy się nad jeziorem, rzeką czy morzem, musimy pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim wybierajmy strzeżone plaże, gdzie będziemy pod czujnym okiem ratowników. Ważne jest również to, by codziennie zwracać uwagę na oznakowanie kąpieliska, które może ulec zmianie. Wywieszona czerwona flaga oznacza, że wejście do zbiornika jest bezwzględnie zabronione. Pływanie w miejscach, gdzie występują zakazy, jest szczególnie lekkomyślne. Pod żadnym pozorem nie skaczmy do wody na główkę, jeśli nie wiemy, jaki jest jej poziom. Uderzenie głową w dno może skończyć się trwałym kalectwem, a nawet śmiercią. Przed wejściem do jeziora lub morza warto zorientować się, czy jego dno nie jest gęsto porośnięte glonami. Zaplątanie się w ich długie łodygi może utrudnić wydostanie się na brzeg.

Długo wyczekiwany urlop sprawia, że ludzie chcą wykorzystać każdą chwilę, bez względu na panujące w danym momencie warunki atmosferyczne. Kąpiel we wzburzonym morzu, we mgle lub po zmroku stanowi ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, dlatego najlepiej jej unikać. Zderzenie z wysoką falą może pozbawić nas równowagi i doprowadzić do utonięcia. Z kolei ograniczona widoczność sprawia, że tracimy orientację i trudniej nam powrócić na brzeg. Przebywanie na plaży wiąże się z długą ekspozycją na słońce. Aby uniknąć poparzeń lub udaru słonecznego, należy zadbać o odpowiednią ochronę. Nie zapominajmy o osłanianiu głowy, używaniu odpowiednich kosmetyków do opalania czy zabraniu ze sobą parasola lub parawanu dającego cień. Po długim wylegiwaniu się na plaży większość z nas ma ochotę jak najszybciej się ochłodzić. Jednak zbyt szybkie wejście do zimnej wody może doprowadzić do wystąpienia wstrząsu termicznego. Przed całkowitym zanurzeniem ochlapmy nogi, klatkę piersiową i ręce, by stopniowo obniżyć temperaturę ciała. Ryzykowne jest również pływanie po posiłku, szczególnie jeśli zjedliśmy właśnie ciężkostrawną potrawę. W procesie trawienia organizm zużywa wiele energii. Dodatkowy wysiłek fizyczny i wychłodzenie organizmu w zimnej wodzie może spowodować wystąpienie silnych bóli żołądka.

Podczas kąpieli unikajmy ryzykownych zachować, ponieważ to, co początkowo wydaje się fajną zabawą, często ma tragiczne konsekwencje. Nigdy nie pływajmy po spożyciu alkoholu! Wakacje to dla dzieci czas wypoczynku i dobrej zabawy, dlatego dorośli powinni zapewnić im stałą opiekę, szczególnie w pobliżu zbiorników wodnych. Pod żadnym pozorem nie wolno spuszczać z oczu milusińskich bawiących się na brzegu. Maluch może utonąć nawet w najpłytszej wodzie.

W góry tylko z odpowiednim ekwipunkiem

Wakacje to czas, w którym bardzo chętnie wybieramy się w góry. Przed każdym wyjściem na szlak poszukajmy informacji na temat długości trasy, jej trudności i różnych możliwości powrotu. Wybierzmy drogę stosownie do naszych możliwości i doświadczenia. Zawsze warto mieć przy sobie mapę. Przed planowaną wycieczką sprawdźmy aktualną prognozę pogody oraz komunikaty dotyczące wystąpienia burz i lawin, które mogą przytrafić się również latem. Nigdy nie wychodźmy w góry samotnie i nie rozdzielajmy się podczas wycieczki. Towarzystwo drugiej osoby zwiększa bezpieczeństwo.

W góry zabierzmy ze sobą niezbędny ekwipunek. Ważne, by w plecaku znalazły się: cieplejsza odzież, ubrania chroniące przed deszczem, apteczka, woda, coś do jedzenia, latarka oraz naładowany telefon komórkowy, w którym znajdą się numery alarmowe. Górskie szlaki to nie wybiegi dla modelek, dlatego szpilki czy klapki zostawmy na plażę. W górach odpowiednie obuwie to podstawa. Najlepiej, jeżeli buty mają twardą, antypoślizgową podeszwę i dobrze trzymają kostki.

W lesie nie jesteś u siebie

Ludzie w lesie są gośćmi, dlatego powinni zachowywać się w nim tak, by nie zakłócać spokoju jego mieszkańców. Każdego, kto się do niego wybiera, obowiązuje kilka podstawowych zasad. Po pierwsze, jadąc do lasu należy liczyć się z tym, że nie wolno nam przemieszczać się po całym jego terenie samochodem, quadem czy motocyklem. Poruszanie się pojazdem silnikowym jest dopuszczalne tylko na drogach publicznych. Na drogę leśną można wjechać wyłącznie wtedy, gdy znajdujące się na niej znaki na to pozwalają. Leśnicy radzą, by wybierać dobrze oznakowane trasy, gdyż w Polsce nie ma obowiązku oznaczania dróg publicznych w lasach. Z kolei na drogach leśnych nie zawsze trafimy na szlabany lub na znaki zakazu. Aby uniknąć mandatu, najlepiej zostawić auto w specjalnie wyznaczonym miejscu, a dalej udać się pieszo. Po drugie, jeśli zabieramy ze sobą psa, musimy prowadzić go na smyczy. Dzięki temu uchronimy go przed nieprzyjemnym spotkaniem z dzikimi zwierzętami, czworonóg nie spłoszy ich, ani nie zrani, a my nie zapłacimy mandatu. Sami również powinniśmy zadbać o to, by nasza obecność w lesie nie stała się traumatycznym przeżyciem dla jego mieszkańców, dlatego zachowajmy ciszę i biwakujmy tylko w wyznaczonych do tego miejscach.

Jednym z największych niebezpieczeństw zagrażających lasom, szczególnie w porze letniej, jest pożar. Na terenach leśnych zabronione jest rozniecanie ognia poza miejscami, które zostały do tego wyznaczone przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Zbieranie chrustu służącego do rozpalenia ogniska traktowane jest jako wykroczenie, dlatego wcześniej warto zwrócić się do miejscowego leśniczego, aby ustalić z nim zasady zaopatrzenia się w drewno. Istnieje możliwość uzyskania czasowego, pisemnego pozwolenia na rozpalenie ogniska. W takim przypadku nadleśniczy dokładnie określa miejsce, zasady zabezpieczenia paleniska oraz wyznacza osobę za nie odpowiedzialną. Bezmyślne wyrzucanie tlących się niedopałków czy pozostawianie pustych szklanych butelek może skończyć się niewyobrażalną tragedią.

Jeśli podczas wycieczki natkniemy się na grzyby, które nie są jadalne, nie niszczmy ich. To, co szkodzi człowiekowi, jednocześnie może stanowić pokarm dla dzikich zwierząt. Podobnie jest ze wszystkimi roślinami. Pozwólmy im spokojnie rosnąć i nie zrywajmy ich. Niestety, nadal wiele osób wyrzuca śmieci w lesie, co jest najgorszym przejawem braku szacunku wobec przyrody. Pozostawione przedmioty stanowią śmiertelne zagrożenie dla zwierząt, rozkładają się przez wiele lat i niszczą ekosystem.

Wybierając się na wycieczkę do lasu, pamiętajmy, że niektóre z istot żywych mogą być dla nas szczególnie groźne. Chodzi tu przede wszystkim o maleńkie  kleszcze przenoszące wiele chorób. Ubierzmy się więc odpowiednio, osłaniając jak największą powierzchnię skóry i nie zapominając o nakryciu głowy. Warto zastosować różnego typu preparaty odstraszające te pajęczaki. Po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, przede wszystkim zgięcia łokci, kolan, pachwiny, skórę głowy i miejsca za uszami. Miejmy świadomość, że kleszcze występują w różnego typu zaroślach i trawach, które niekoniecznie muszą znajdować się w obrębie lasu. Można spotkać je w parkach, na trawnikach, nad zbiornikami wodnymi i na ogródkach. Jeśli jednak kleszcz dostanie się do skóry, usuńmy go najszybciej, jak to możliwe. Możemy wykorzystać do tego np. pincetę. Ustawiamy ją pionowo, bezpośrednio nad pasożytem. Następnie umieszczamy czubek narzędzia jak najbliżej skóry, starając się nie szczypać intruza. Kleszcza wyciągamy pionowo. Miejsce ukłucia należy dokładnie obserwować. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, trzeba udać się do lekarza. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak prawidłowo pozbyć się kleszcza, skontaktujmy się z medykiem.

Zadbaj o swój rower

Sprawny jednoślad to podstawa udanej wycieczki rowerowej. Przed każdym wyjazdem sprawdzajmy więc, czy opony są odpowiednio napompowane. Im wyższa temperatura, tym szybciej ucieka z nich powietrze, dlatego ważne jest, by latem częściej kontrolować jego poziom. Dobrze napompowane opony zmniejszają ryzyko przebicia dętki po uderzeniu w krawężnik lub wjeździe w dziurę o ostrych krawędziach, a co za tym idzie, ograniczają niebezpieczeństwo związane z wypadkami.

Musimy pamiętać również o poprawnie działających hamulcach i przerzutkach. W utrzymaniu ich w odpowiednim stanie pomoże systematyczne smarowanie linek. Specjalne płynne smary można kupić w każdym sklepie rowerowym. Istotne jest także czyszczenie i smarowanie łańcucha. W tym celu najlepiej użyć smaru suchego. Uważajmy, aby podczas wycieczki w piaszczystym terenie nie dostało się do niego zbyt dużo piasku, który trudno będzie usunąć. Ważne by po powrocie do domu dokładnie wyczyścić nasze dwa kółka, zwracając szczególną uwagę na układ napędowy. Użyjmy do tego mokrej szmatki lub gąbki, ponieważ woda pod ciśnieniem może usunąć cały smar z łożysk i się w nich zgromadzić. Dobrą praktyką każdego rowerzysty jest coroczny przegląd roweru w zaufanym warsztacie.

Monika Tomczak

« wstecz

Newsletter