Nowy numer „Przeglądu Powiatowego”

W tym wydaniu m.in.: oferty szkół ponadpodstawowych, relacja z „Bezpiecznych Dwóch Kółek”, zapowiedzi ciekawych wydarzeń i wiele więcej. Zapraszamy do lektury!

  • Przegląd Powiatowy nr 355, strona 1
  • Przegląd Powiatowy nr 355, strona 2
  • Przegląd Powiatowy nr 355, strona 3
  • Przegląd Powiatowy nr 355, strona 4
  • Przegląd Powiatowy nr 355, strona 5
  • Przegląd Powiatowy nr 355, strona 6
  • Przegląd Powiatowy nr 355, strona 7
  • Przegląd Powiatowy nr 355, strona 8
  • Przegląd Powiatowy nr 355, strona 9
  • Przegląd Powiatowy nr 355, strona 10
  • Przegląd Powiatowy nr 355, strona 11
  • Przegląd Powiatowy nr 355, strona 12
  • Przegląd Powiatowy nr 355, strona 13
  • Przegląd Powiatowy nr 355, strona 14
  • Przegląd Powiatowy nr 355, strona 15
  • Przegląd Powiatowy nr 355, strona 16

 

Życzenia świąteczne

  • życzenia

 

Z kulturą za pan brat: Tradycje wielkanocne w Wielkopolsce

Każdy region naszego kraju charakteryzuje się własnymi zwyczajami. Ich różnorodność i bogactwo sprawiają, że niekiedy w dwóch sąsiadujących ze sobą miejscowościach możemy trafić na zupełnie odmienne rytuały. Chociaż współcześnie wiele z nich zanika w bardzo szybkim tempie, to ślady dawnych tradycji nadal są obecne w kulturze. Święta Zmartwychwstania Pańskiego to szczególny czas, w którym chrześcijańskie obrzędy przeplatają się z echami dawnych słowiańskich wierzeń. Wielkopolska również słynie z nieco już zapomnianych, ale częściowo nadal kultywowanych wielkanocnych ceremoniałów.

Palenie żuru

Zwyczaj ten polegał na zakopywaniu, rozbijaniu lub paleniu garnków wypełnionych żurem. W okresie Wielkiego Postu była to jedna z najczęściej przygotowywanych potraw, dlatego ludzie właśnie w taki sposób żegnali się z czasem pokuty i rozpoczynali radosne świętowanie.

Chroniąc ubożęta

W dawnych wierzeniach Słowian chatą i obejściem opiekowały się istoty, które zwano ubożętami. Dziś porównalibyśmy je zapewne do małych duszków. W trosce o bezpieczeństwo domowych opiekunów mieszkających w piecach w Wielki Czwartek powstrzymywano się od pieczenia chleba. Pozostawiano dla nich także okruszki chleba lub resztki jedzenia.

Wielkopiątkowa kąpiel

Według dawnych wierzeń w dniu męki i śmierci Chrystusa woda miała nabierać cudownej mocy. Z tego względu o świcie należało wykapać się w pobliskim zbiorniku wodnym (rzece, stawie czy jeziorze). Osoba, która się na to odważyła, miała cieszyć się dobrym zdrowiem przez cały rok.

Boże rany

W Wielki Piątek rodzice delikatnie uderzali swoje pociechy ręką, gałązką, rózgą bądź paskiem, wołając przy tym: „Boże rany!”. Zwyczaj ten miał przypominać o cierpieniu Jezusa podczas biczowania. Zdarzało się, że w tym dniu także mężowie „obrywali” od swoich żon.

Wyścig do domu po rezurekcji

W Wielkopolsce tradycja ta przetrwała do późnych lat 80. XX wieku. W niedzielę wielkanocną ludzie powracający z porannej mszy ścigali się do swoich domów. Początkowo pieszo, konno lub wozami, później także samochodami. Gospodarz, który zwyciężył w wyścigu, jako pierwszy miał zakończyć żniwa.

Przywoływanka

Z tym dość kontrowersyjnym zwyczajem związanym z wielkopolską wsią można było się spotkać jeszcze w okresie międzywojennym. W Wielką Sobotę chłopcy wspinali się na dachy domów i budynków, by odczytać stamtąd listę przewinień wszystkich dziewcząt zamieszkujących daną miejscowość. Jako pokutę wyznaczano im odpowiednią liczbę wiader wody, którymi miały zostać oblane w lany poniedziałek. Spokojnie mogły spać dziewczyny mające adoratorów, ponieważ ci wykupywali je za alkohol. Panny, którym przytrafiła się chłodna kąpiel, również nie miały się czym przejmować, gdyż woda oczyszczała je z win. W najgorszej sytuacji znajdowały się dziewczęta niewykupione i pozostające w tym dniu suche. Oznaczało to bowiem, że żadna ilość wody nie była w stanie zmyć ich grzechów, co przysparzało wielkiego wstydu wśród lokalnej społeczności.

Wielkanocni „kolędnicy”

Niegdyś na terenie Wielkopolski popularnym zwyczajem było wędrowanie od wsi do wsi grup przebierańców przypominających bożonarodzeniowych kolędników. Śpiewali oni piosenki i recytowali wiersze w zamian za poczęstunek. Za swoje występy otrzymywali zazwyczaj jaja, wędliny lub ciasta. W różnych częściach województwa tradycja ta miała odmienne nazwy, a więc można było: chodzić z kurkiem, kokotkiem lub siwkiem, a także organizować pochody z niedźwiedziem. Zabawie towarzyszyło tak zwane murzenie, czyli smarowanie odwiedzanych osób i gapiów sadzą. Czynności tej dokonywał zazwyczaj idący w orszaku kominiarz lub diabeł.

Monika Tomczak


 

Nowy numer „Przeglądu Powiatowego”

W tym wydaniu m.in.: artykuł z otwarcia nowego obiektu sportowego, informacje o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, relacja o zmianach w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej i wiele więcej. Zapraszamy do lektury!

  • Przegląd Powiatowy nr 354, strona 1
  • Przegląd Powiatowy nr 354, strona 2
  • Przegląd Powiatowy nr 354, strona 3
  • Przegląd Powiatowy nr 354, strona 4
  • Przegląd Powiatowy nr 354, strona 5
  • Przegląd Powiatowy nr 354, strona 6
  • Przegląd Powiatowy nr 354, strona 7
  • Przegląd Powiatowy nr 354, strona 8
  • Przegląd Powiatowy nr 354, strona 9
  • Przegląd Powiatowy nr 354, strona 10
  • Przegląd Powiatowy nr 354, strona 11
  • Przegląd Powiatowy nr 354, strona 12
  • Przegląd Powiatowy nr 354, strona 13
  • Przegląd Powiatowy nr 354, strona 14
  • Przegląd Powiatowy nr 354, strona 15
  • Przegląd Powiatowy nr 354, strona 16

 

„Księga Łez. Ofiary zbrodni katyńskiej z Ziemi Wrzesińskiej” – wersja elektroniczna

Zachęcamy do bezpłatnego pobrania książki autorstwa Michała Pawełczyka i Jacka Mireckiego.


 

Nowa perełka na wydawniczym rynku

Właśnie ukazała się publikacja, która zaciekawi lokalnych kolekcjonerów i miłośników książek o regionalnej historii. Księga Łez. Ofiary Zbrodni Katyńskiej z Ziemi Wrzesińskiej, autorstwa Jacka Mireckiego i Michała Pawełczyka wydana została przez powiat wrzesiński.

Drukiem i oprawą książki zajęła się drukarnia Sprint z Ciechanowa. W spotkaniu, które odbyło się 2

9 marca w Starostwie 

Powiatowym we Wrześni, a było związane z odbiorem nakładu, wzięli udział autorzy publikacji, którzy od ręki złożyli swoje podpisy na 100 egzemplarzach.

Księga łez to książka, która jest hołdem dla ofiar zbrodni katyńskiej. Michał Pawełczyk, pomysłodawca przedsięwzięcia, chciał, by była to forma uczczenia pamięci o poległych. – Kwiaty złożone pod pomnikiem zwiędną, a książka pozostanie – mówił podczas spotkania w urzędzie.

O szczegółach związanych ze zbieraniem materiałów do publikacji, doborem ujętych w niej biografii, podziałem tematów pomiędzy autorami i wreszcie bieżącą sytuacją polityczną, mającą znaczny wpływ na świeżo wydaną książkę, można by mówić godzinami. Dlatego już dziś zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się w 13 kwietnia o godz. 16 na Powiatowej Scenie Kultury ZAMKOWA w Miłosławiu. Dzień ten nie został wybrany bezpodstawnie. Zgodnie z ideą autorów to właśnie ten dzień uchwałą sejmu z 14 listopada 2007 roku został ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tę formę obchodów tegorocznej rocznicy tej tragicznej karty historii wsparł Instytut Pamięci Narodowej, pod którego patronatem odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego W imię Prawdy. Tajny Instytut Katyński (reż. Jarosława Mańka).

Wyłuszczeniem ciekawostek od autorów zajęła się Małgorzata Korfini-Stachnik, która będzie moderować miłosławskie spotkanie. Książki ze złożonymi przez autorów autografami będzie można otrzymać podczas spotkania. Ponadto część nakładu zostanie przekazana do szkół i bibliotek na terenie powiatu wrzesińskiego. Dodatkowo planuje się wydanie elektronicznej wersji publikacji, które będzie dostępne do pobrania ze strony www.wrzesnia.powiat.pl.

Julia Sosna

  • Baner spotkania

 

Komunikat dotyczący organizacji pracy Starostwa Powiatowego we Wrześni

Informujemy, że od 28 marca 2022 roku wznowiono możliwość osobistych wizyt w urzędzie. 

Osoby, które umówiły wizytę w Wydziale Komunikacji i Transportu za pośrednictwem rezerwacji internetowej przyjmowane będą poza kolejnością, zgodnie z terminem wyznaczonej przez siebie wizyty. Rezerwacji można dokonać przez Internet na stronie: https://rejestracja.wrzesnia.powiat.pl/

Szanowni Państwo w dalszym ciągu prosimy, aby wizyty w urzędzie miały miejsce w przypadku konieczności. Dlatego też zachęcamy do załatwiania spraw poprzez:
- kontakt telefoniczny pod nr 61 640 44 44 lub w poszczególnych wydziałach, spis telefonów dostępny tutaj: https://www.bip.wrzesnia.powiat.pl/126,komorki-organizacyjne-starostwa
- kontakt mailowy: starostwo@wrzesnia.powiat.pl,
- platformę ePUAP.

Newsletter