Prościej dla przedsiębiorców

Pod koniec kwietnia wejdzie w życie tzw. Konstytucja Biznesu, dotycząca zmian w prawie gospodarczym i wprowadzająca szereg ułatwień dla przedsiębiorców.

Konstytucja Biznesu to pakiet składający się z pięciu ustaw: Prawa przedsiębiorców, ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz Przepisów wprowadzających ustawę Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej. Mimo niezbyt przyjaźnie brzmiących nazw, celem nowych aktów prawnych jest wprowadzenie reform i uproszczeń dla przedsiębiorców.
Najważniejsze jest Prawo przedsiębiorców, które przypomina zasadę „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, zakłada domniemanie uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzyganie wątpliwości na jego korzyść oraz przyjazną mu interpretację przepisów. Ustawa gwarantuje także dostęp do zezwoleń na działalność gospodarczą dla wszystkich tych, którzy spełniają warunki oraz ogranicza liczbę i intensywność kontrolowania działalności gospodarczej. Wśród uproszczeń znalazła się także instytucja działalności nieewidencjonowanej – takiej, której nie trzeba rejestrować, prowadzonej na mniejszą skalę przez osobę fizyczną (która w ostatnich 5 latach nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej). Szczególną zachętą do podejmowania pierwszej działalności mają być „ulgi na start” (przy czym te będą obowiązywać dopiero od 1 lutego 2019 roku) – w myśl nowej ustawy początkujący przedsiębiorca przez pierwsze 6 miesięcy będzie zwolniony z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne, a po upływie pół roku przez kolejne dwa lata będzie mógł dodatkowo skorzystać z ulgi tzw. „małego ZUS-u”.
Od lipca 2018 roku załatwianie spraw związanych z podejmowaniem, wykonywaniem czy zakończeniem działalności gospodarczej będzie możliwe online za pośrednictwem Punktu Informacji dla Przedsiębiorcy. Ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy wprowadza możliwość dokonywania w dowolnym terminie zmian danych informacyjnych przedsiębiorcy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz zasadę automatycznego wznowienia wykonywania działalności po upływie wskazanego przez przedsiębiorcę okresu zawieszenia. Nowe prawo ma bowiem uelastyczniać nie tylko aktywne prowadzenie, ale również zawieszenie działalności gospodarczej, m.in. umożliwiając zawieszenie bezterminowe (dotychczas maksymalny okres zawieszenia wynosił 24 miesiące). Poza tym ułatwienia pojawią się również w kontaktach z administracją – numer REGON zostanie stopniowo wycofany z użycia, a przedsiębiorca będzie posługiwać się wyłącznie numerem NIP. Prawo przedsiębiorców wprowadza też instytucję „objaśnień prawnych”, czyli wyjaśnień przepisów regulujących działalność gospodarczą. Zgodnie z Konstytucją Biznesu ma również zostać utworzona instytucja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który ma stać na straży praw mikro-, małych i średnich firm. 
Nowe ustawy tworzące Konstytucję Biznesu wprowadzają zasady, które niewątpliwie budzą wielkie nadzieje wśród mieszkańców mniejszych miast i wsi, trudniących się drobną, przede wszystkim usługową działalnością. Nadrzędna zasada głosząca, że to, czego nie zabrania prawo, jest dozwolone, ma przyczynić się do poprawienia jakości relacji między biznesem a administracją, a ulgi i uproszczenia być może nie tylko ocieplą wizerunek sformalizowanego systemu administracyjnego, ale realnie przełożą się na ożywienie gospodarczego życia, także w naszym powiecie.           

Klara Skrzypczyk