Mieszkańcy z inicjatywą
Od tej kadencji mieszkańcy powiatu mają prawo do obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Rada powiatu właśnie określiła zasady jej wnoszenia.
Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza jest jedną ze zmian, które zostały wprowadzone ustawowo wraz z nową kadencją władz samorządowych. Przygotowania do wprowadzenia tej możliwości zostały poczynione w ubiegłym roku wraz ze zmianą Statutu Powiatu Wrzesińskiego. Sam statut nałożył na radnych obowiązek podjęcia uchwały regulującej kwestie tego nowego instrumentu aktywności mieszkańców, co miało miejsce na ostatnim posiedzeniu.
Do wniesienia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej konieczny jest co najmniej pięcioosobowy komitet. We wniosku, który musi trafić do Starostwa Powiatowego, konieczne jest złożenie oświadczenia o utworzeniu komitetu z ewentualnym wskazaniem pełnomocnika reprezentującego grupę w pracach nad projektem, uzasadnienia (z określeniem kwestii zabezpieczenia finansowego), a także proponowanego projektu uchwały. Po uzyskaniu wstępnej akceptacji, komitet może przystąpić do zbierania głosów poparcia dla inicjatywy w postaci podpisów co najmniej trzystuosobowej grupy mieszkańców cieszących się czynnym prawem wyborczym i wpisanych do stałego rejestru wyborców gmin powiatu. Prawidłowo zgłoszony projekt uchwały będzie musiał stać się przedmiotem obrad rady na najbliższej sesji (nie później niż po trzech miesiącach od jego złożenia).
Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza to kolejna, po wprowadzonym w ubiegłym roku budżecie obywatelskim, zmiana dla mieszkańców stanowiąca świetną możliwość większego uczestnictwa w działaniach na rzecz powiatu wrzesińskiego. Warto dodać, że nie jest określone, czego może dotyczyć inicjatywa, stąd mieszkańcy mają szerokie pole do popisu.
Klara Skrzypczyk