Kolejne dotacje na zabytki

Już w maju rozpoczną się prace remontowe związane z odtworzeniem pierwotnego wejścia od do klasztoru pofranciszkańskiego pw. Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela w Pyzdrach (strony zachodniej).

16 kwietnia proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pyzdrach ks. Ryszard Kopczyński i starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz podpisali kolejną umowę na przekazanie dotacji celowej z budżetu powiatu w kwocie 10 tys. złotych. W ramach zadania, które zakończy się jesienią, planuje się również remont części pomieszczeń piwnicznych XIV-wiecznego zabytku. Całkowity koszt prac wyniesie ponad 146 tys. złotych. Remont zostanie wsparty także z budżetu gminy Pyzdry kwotą 30 tys. złotych.

Tymczasem na początku kwietnia zakończył się kolejny etap prac konserwatorskich zespołu witraży kościoła parafialnego pw. Św. Andrzeja Apostoła w Nekli.

W tym roku odrestaurowano niezwykle cenne cztery witraże postaciowe o kształcie prostokątnym, zwieńczone półokrągłym łukiem z malowaną bordiurą, znajdujące się w prezbiterium. Poszczególne sylwetki przedstawiają: św. Andrzeja Apostoła, Matkę Bożą, św. Józefa i św. Stanisława. Prace zostały przeprowadzone w trybie pilnym ze względu na bardzo zły stan ołowianych spoin łączących szkło witrażowe. Wysoko umieszczone okna wykazywały spore luzy, co przy silnym wietrze groziło ich wypadnięciem. Obecnie zabytkowe okna zostały odrestaurowane i zabezpieczone dodatkowym szkłem ochronnym. 15 kwietnia starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz wziął udział w wizji lokalnej poświęconej dalszym planom renowacyjnym w kościele parafialnym w Nekli. Na zaproszenie proboszcza ks. Wojciecha Schejna w spotkaniu wziął udział również Sebastian Mazurkiewicz, który opiekuje się nekielską świątynią. Całkowity koszty zadania wyniósł ponad 24 tys. złotych, z czego 10 tys. złotych wyniosła dotacja z budżetu powiatu wrzesińskiego.

Julia Sosna

 • Witaże w Nekli
  Witaże w Nekli
 • Wizja lokalna w Nekli
  Wizja lokalna w Nekli
 • Fragment witraża w Nekli
  Fragment witraża w Nekli
 • Wizja lokalna w Pyzdrach
  Wizja lokalna w Pyzdrach
 • Podpisanie umowy
  Podpisanie umowy

« wstecz

Newsletter