Solidarni z Ukrainą

Z przerażeniem i smutkiem przyjmujemy doniesienia o sytuacji na Ukrainie. Jako naród nie pozostajemy obojętni wobec cierpienia naszych sąsiadów, zdając prawdziwy egzamin z człowieczeństwa.

Inwazja Rosji na Ukrainę wciąż wielu z nas może wydawać się nierealna. Realne jednak są przemoc, śmierć i niepotrzebne cierpienie naszych sąsiadów. Ze strachu przed toczącym się konfliktem szukają oni schronienia w Polsce. Sytuacja związana z wojną w Ukrainie poruszyła serca mieszkańców naszego kraju, w tym powiatu wrzesińskiego. Lawina pomocy, zwłaszcza w postaci zbiórek darów, przybrała niewyobrażalną skalę. Polacy po raz kolejny udowodnili ogromną solidarność i życzliwość.

Chcesz pomóc materialnie?

Wszelakie wsparcie musi być okazywane w sposób rozsądny, aby pomoc miała realny wymiar. Po kilku dniach od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji wiemy już, jakie produkty i przedmioty są potrzebne.

Zgodnie z poleceniem wojewody wielkopolskiego na terenie powiatu wrzesińskiego – w budynku Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach – uruchomiono magazyn pomocy gromadzący materialną pomoc dla obywateli Ukrainy, zarówno tych, którzy szukają schronienia w naszym kraju, jak i tych, którzy pozostali w swojej ojczyźnie. Wszelkie działania związane z pomocą Ukrainie koordynuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki – punkt w Grzymysławicach stanowi łącznik między miejscami zbiórek w gminach i darczyńcami mieszkającymi w naszym powiecie a oczekującymi wsparcia Ukraińcami. Ofiarowane przez mieszkańców powiatu wrzesińskiego dary obywatelom Ukrainy są przekazywane zgodnie z realnymi potrzebami. Najważniejsze, by konkretna pomoc odpowiadała na konkretne potrzeby obywateli Ukrainy.

Lista produktów i środków, które można przekazywać, jest dostępna na plakacie. Zgodnie z nią również osoby prywatne mogą dostarczać paczki do powiatowego punktu pomocy w godzinach jego pracy.

Apelujemy o wstępne segregowanie darów (zwłaszcza przekazywanych w dużych ilościach) oraz rozsądek w ich przekazywaniu – zwłaszcza dotyczy to używanych ubrań, które powinny być w dobrym stanie i odpowiadać aktualnym okolicznościom i porze roku. Dodajmy, że na chwilę obecną odzieży nie brakuje.

Chcesz się zaangażować? Szukamy wolotariuszy!

Powiatowy punkt pomocy materialnej zaczął funkcjonować 2 marca. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie harcerze, członkowie stowarzyszeń i osoby prywatne, którzy zakasali rękawy i ruszyli do pracy.

Wolontariusze są bardzo potrzebni – wszystkich, którzy byliby gotowi wesprzeć magazyn w Grzymysławicach, prosimy o niezwłoczny kontakt mailowy pod adresem pomocukrainie@wrzesnia.powiat.pl. Główne zadania ochotników polegają na przyjmowaniu darów, ich segregowaniu i przygotowywaniu do dalszego transportu lub przekazania. Prosimy, aby zgłaszając się do pomocy, wskazać orientacyjną dyspozycyjność i numer telefonu kontaktowego.

Jak pomóc w zapewnieniu komuś lokum?

Wielu obywateli Ukrainy szuka w Polsce schronienia przed wojną. Mieszkańców powiatu wrzesińskiego, którzy dysponują miejscem i byliby chętni przyjąć kogoś pod swój dach, prosimy o zgłaszanie się telefonicznie do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, tel. (61) 640 44 33, (61) 640 45 32 lub tel. kom. +48 605 339 905 albo drogą mailową pod adres pomocukrainie@wrzesnia.powiat.pl z informacją, ilu osobom są w stanie udzielić schronienia. Pod ten sam adres można też zgłaszać informacje o obywatelach Ukrainy, którzy potrzebują bezpiecznej kwatery, podając przy tym liczbę osób, ich wiek (co ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci, które zostaną objęte obowiązkiem szkolnym) oraz numer kontaktowy. Dodajmy, że Starostwo Powiatowe we Wrześni ma informacje o możliwości zapewnienia schronienia dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną.

Potrzebujesz pomocy medycznej, prawnej lub wsparcia psychologicznego?

Wszystkie placówki, w tym przychodnie lekarza rodzinnego, które mają zawarty kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, mogą udzielać świadczeń medycznych osobom przybywającym z Ukrainy po 24 lutego. Oznacza to, że nie trzeba jeździć do Wrześni z innych zakątków powiatu, by uzyskać podstawową pomoc medyczną. Osoby, które jej potrzebują, powinny mieć przy sobie dokument podróży ze stemplem Straży Granicznej lub zaświadczenie wystawione przez straż Graniczną oraz dokument tożsamości.

Wiele osób odczuwa lęk, stres czy wręcz traumę w związku z sytuacją w swojej ojczyźnie. Dyżury psychologów oraz Zespołu Interwencji Kryzysowej oferuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonu: (61) 640 45 65 i (61) 640 45 66. Z kolei wsparciem w realizacji zadań i rozwiązywaniu problemów przedszkolom i szkołom, do których zaczyna trafiać coraz więcej ukraińskich dzieci i młodzieży, zajmuje się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Można się z nią kontaktować telefonicznie pod numerem 603 993 506, a także mailowo – sekretariat@ppp-wrzesnia.pl.

Naczelna Rada Adwokacka wraz z Okręgowymi Radami Adwokackimi zorganizowała skoordynowaną bezpłatną pomoc prawną dla obywateli Ukrainy – ofiar konfliktu wojennego. Przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu pomoc koordynuje adwokat Piotr Ruszkiewicz, tel. 502 653 322, mail: ruszkiewicz@mrip.com.pl. Na terenie powiatu wrzesińskiego można korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. System pozostaje do dyspozycji także dla cudzoziemców. W tej sprawie należy skontaktować się z pracownikiem Starostwa Powiatowego we Wrześni pod numerem (61) 640 44 17.

Co z pracą dla uchodźców?

Do Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni mogą zgłaszać się osoby zainteresowane zatrudnianiem cudzoziemców – planowane jest stworzenie bazy prac możliwych do wykonywania przez osoby osiedlające się na terenie powiatu wrzesińskiego. Z koordynatorem spraw związanych z cudzoziemcami można się kontaktować pod numerami telefonu 61 640 35 43 lub 61 640 35 58. Informacji najlepiej poszukiwać też pod adresem urzędu: www.wrzesnia.praca.gov.pl.

Ostrożnie z informacjami

Apelujemy o rozważność dotyczącą powielania fałszywych informacji związanych z konfliktem na Ukrainie. Wszelkie pogłoski na temat tego, że wkrótce w Polsce może zabraknąć gazu, paliwa czy innych surowców w tym spożywczych i higienicznych są nieprawdziwe. Pojawiające się głównie w mediach społecznościowych fake newsy dotyczące tego i innych tematów są wyłącznie elementem wojny hybrydowej mającej na celu dezinformację i wprowadzanie niepokoju w społeczeństwie. Apelujemy również, by nie powielać w Internecie fotografii i informacji dotyczących na przykład transportów wojskowych.

Co dalej?

Sytuacja jest bardzo dynamiczna, prosimy śledzić komunikat na naszym Facebooku, który funkcjonuje pod nazwą „Powiat wrzesiński” oraz na stronie internetowej www.wrzesnia.powiat.pl.

We wszelkich sprawach związanych z pomocą Ukrainie można kontaktować się z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrześni, tel. (61) 640 44 33, (61) 640 45 32 lub tel. kom. +48 605 339 905 oraz Wydział Promocji, Spraw Społecznych i Sportu, (61) 640 44 73, a także mailowo pod adresem pomocukrainie@wrzesnia.powiat.pl.

Klara Skrzypczyk

  • Punkt Grzymysławice

« wstecz

Newsletter