Przeciw wykluczeniu

Jednostki organizacyjne powiatu wrzesińskiego nie ustają w efektywnym pozyskiwaniu funduszy unijnych. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie jest obecnie w trakcie realizacji projektu Jesteśmy aktywni.

W projekcie, do którego wciąż można się zgłaszać, mogą brać udział osoby z powiatu wrzesińskiego między 15 a 64 rokiem życia, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, niepracujące (lecz niezarejestrowane w Urzędzie Pracy) bądź uczące się. Zakwalifikowanie się daje możliwość udziału w stażach i szkoleniach (którym towarzyszą stypendia), warsztatach, spotkaniach 
z terapeutami, a także festynach.
Realizacja przedsięwzięcia rozpoczęła się w czerwcu zeszłego roku i potrwa co najmniej do czerwca tego roku. Aktualnie, oprócz grupki osób indywidualnych, korzystają z niego przede wszystkim podopieczni jednostek terapeutycznych i wychowawczych z terenu powiatu wrzesińskiego – Warsztatów Terapii Zajęciowej we Wrześni, Czeszewie i Rudzie Komorskiej, Środowiskowych Domów Samopomocy w Pietrzykowie i Gozdowie i Domu Pomocy Społecznej we Wrześni oraz Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie i Zespołu Szkół Specjalnych we Wrześni. Być może wkrótce uda się włączyć do udziału w projekcie zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy o ustalonym III profilu pomocy (czyli takich, którzy wymagają szczególnego wsparcia w powrocie na rynek pracy). Wszystko dlatego, że celem Jesteśmy aktywni jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.
PCPR na realizację tego projektu pozyskał ponad 1,5 mln zł (przy całkowitej wartości przekraczającej 1,8 mln zł). Dzięki temu dofinansowaniu 200 osób zostanie objętych działaniami sprzyjającymi integracji i aktywizacji społeczno-zawodowej. Wszyscy mogą skorzystać z diagnostyki predyspozycji ustalonych przez doradcę zawodowego, który przygotowuje Indywidualny Plan Działania. To pozwala na podjęcie przez uczestników dobranego do nich kursu zawodowego, na przykład z obsługi wózka widłowego czy kasy fiskalnej, zakończonego egzaminem i uzyskaniem certyfikatu. Każdemu z kursów towarzyszy stypendium w wysokości ok. 700 zł. Płatne są również trzymiesięczne staże, z których może skorzystać 70 uczestników projektu Ponadto część osób objęta jest zajęciami rehabilitacyjnymi oraz wizytami u specjalistów – neurologa czy psychiatry, a także spotkaniami z seksuologiem. Realizowane są również treningi umiejętności społecznych. Działaniami objęte są też rodziny części uczestników projektu poprzez poradnictwo prawne oraz możliwość uczestniczenia w grupach wsparcia. W kwestii działań środowiskowych PCPR przygotowuje się do zorganizowania dwóch festynów, podczas których, oprócz wspólnej zabawy, odbędą się chociażby pogadanki z terapeutą uzależnień.
Projekt realizowany jest przez wrzesiński PCPR w partnerstwie z Wielkopolskim Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Chętni do udziału, którzy spełniają kryteria, mogą zgłaszać się do PCPR-u od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowania.

Klara Skrzypczyk
 

« wstecz

Newsletter