Powiat wrzesiński w powstaniu wielkopolskim

Zorganizowana przez Starostwo Powiatowe we Wrześni sesja popularnonaukowa obfitowała w ciekawe prelekcje i zgromadziła sporą grupę zainteresowanych.

Ten rok jest bardzo bogaty w wydarzenia mające uczcić powstańców wielkopolskich. Z tej racji przy staroście wrzesińskim powstał komitet obchodów 100-lecia powstania wielkopolskiego – zaczął dyrektor Muzeum Regionalnego Sebastian Mazurkiewicz, zanim poprosił o otwarcie sesji starostę Dionizego Jaśniewicza, który podkreślił znaczenie powstania. – Wydawało się oczywiste, że Wielkopolska nie może być gdziekolwiek indziej, niż w odrodzonej Polsce – powiedział włodarz powiatu.

W programie sesji, która odbyła się 20 kwietnia w auli wrzesińskiego Liceum Ogólnokształcącego, znalazły się cztery prelekcje. Autorem pierwszej był regionalista i członek Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego we Wrześni Michał Pawełczyk, który wprowadził w temat powstania oraz wyjaśnił Jak niemieccy żołnierze – za niemieckie pieniądze – Wrześnię od Niemców wyzwolili. Kolejną prelegentką była dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamila Czechowska, która przybliżyła obecnym postać jednego ze współorganizatorów powstania wielkopolskiego Władysława Wiewiórowskiego. Następnie wysłuchano informacji o spisach uczestników wydarzeń z lat 1918-1919, które prowadzi Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne Gniazdo. O tym projekcie opowiadał prezes Wojciech Jędraszewski. Na koniec Sebastian Mazurkiewicz wygłosił referat pod hasłem Powstanie wielkopolskie po powstaniu, w którym przedstawił m.in. liczne formy upamiętniania zrywu.

Nie zabrakło czasu na oddanie głosu publiczności, wśród której znaleźli się także potomkowie powstańców. Ich relacje oraz podtrzymywanie pamięci o powstaniu właśnie poprzez takie spotkania, są nie tylko cenne, ale również niezwykle ciekawe.

 

Klara Skrzypczyk

« wstecz

Newsletter