Covidowa rzeczywistość

Komunikat dotyczący funkcjonowania Starostwa Powiatowego we Wrześni

W związku z informacją ministra zdrowia o wprowadzeniu w urzędach administracji publicznej pracy zdalnej na zasadach określonych przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych informujemy, że w Starostwie Powiatowym we Wrześni od dnia 24 stycznia 2022 roku wprowadza się pracę zdalną przy zastrzeżeniu, iż realizacja zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom lub ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu będzie wykonywana stacjonarnie.

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego: 61 640 44 44, mailowego: starostwo@wrzesnia.powiat.pl lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej.

Obsługa interesantów w Wydziale Komunikacji i Transportu odbywać się będzie wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty za pośrednictwem strony internetowej: rejestracja.wrzesnia.powiat.pl.

Wprowadzona organizacja pracy urzędu ma przyczynić się do zmniejszenia ryzyka powstawania tzw. ognisk zakażeń wirusem SARS-CoV-2, co ma zapobiegać występowaniu oraz potencjalnie przerywać łańcuch zakażeń.


Pandemia nie odpuszcza, a każdy dzień przynosi nowe zatrważające dane i zmiany w naszym codziennym funkcjonowaniu.

Zanim odnotowany został pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, wielu z nas nie do końca wierzyło w to, że rzeczywiście grozi nam epidemia. Nie brakowało takich, którzy sądzili, że zagrożenie minie prędzej, niż się pojawiło. Szybko jednak okazało się, że światowa pandemia jest nieunikniona, a wzrost zachorowań budzi przerażenie. Po raz pierwszy koronawirusa u pacjenta w Polsce stwierdzono 4 marca 2020 roku. Pod koniec tamtego miesiąca było już 2 311 zakażeń.

Wydarzenia sprzed dwóch lat paradoksalnie mogą się wydawać zarówno zupełnie niedawne, jak i całkiem odległe. Pandemia zaserwowała odczucie błyskawicznie płynącego czasu – jakby mrugnięcie oka dzieliło nas od początku 2020 roku. Z drugiej zaś strony, gdy pomyślimy o tym, jak mogliśmy się wówczas czuć, to tamte chwile wydają się jak z innego świata. Nasz stosunek do koronawirusa diametralnie się zmienił. Wtedy naprawdę się baliśmy. Zwłaszcza, gdy po raz pierwszy wprowadzono lockdown – hasło zostań w domu rzeczywiście do nas przemówiło. Wymownie świadczyły o tym puste ulice i półki sklepowe, zwłaszcza te zwykle wypełnione paczkami makaronu czy papieru toaletowego. Dziś nasze nastawienie względem pandemii jest zupełnie inne. Przede wszystkim okrzepliśmy. Przyzwyczailiśmy się do nowej rzeczywistości. Coś zmieniło się w naszych głowach. Do tego wiele osób przeszło zakażenie lub zna kogoś, kto ma je za sobą. Niestety często znało także kogoś, kto zakażenia przejść nie zdołał. Przez to wiemy, że koronawirus to nie żarty, a jednak z jakiegoś powodu nie wszyscy chcemy się zaszczepić.

Na koniec grudnia 2020 roku liczba wszystkich zakażeń wyniosła 1 294 878, zaś zgonów – 28 554. W tamtym czasie w Polsce rozpoczęła się akcja szczepień. Wielu z nas z niecierpliwością oczekiwało na tę możliwość i martwiło się wówczas, że od przyjęcia pierwszej dawki dzielą ich długie miesiące. Początkowy boom stosunkowo szybko zastąpiło gwałtowne hamowanie – nie sposób nie zauważyć, że zainteresowani przyjęciem szczepionki skorzystali  z niej tak szybko, jak było to możliwe. Niektórzy nieprzekonani, owszem, zmienili zdanie, często biorąc pod uwagę chociażby taki czynnik jak możliwość wakacyjnego wyjazdu za granicę. Są jednak osoby, do których nadal nie przemawiają lawinowo rosnące statystyki. Na koniec grudnia 2021 roku liczba wszystkich zakażeń osiągnęła wynik 4 108 215, zaś zgonów – 97 054. Statystyki dzienne również nie napawają optymizmem – 27 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 57 659 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Czy te liczby jeszcze robią na nas wrażenie? Trudno powiedzieć. Na jednych pewnie bardziej, na innych mniej. Jedno jest pewne – każdy, kto wcześniej się nie zaszczepił, a zmienił zdanie, może to zrobić bez problemu. Jak? Najlepiej zadzwonić na infolinię 989, wysłać SMS o treści SzczepimySie na numer 880 333 333 lub skorzystać z e-Rejestracji dostępnej na stronie pacjent.gov.pl. Dzięki temu ostatniemu rozwiązaniu możemy wygodnie podejrzeć dostępne terminy w okolicy i wybrać ten, który nam najbardziej odpowiada. Warto wiedzieć, że szczepionkę można przyjąć w wybranych aptekach.

Przed szczepieniem warto się wyspać i ograniczyć alkohol. Nie trzeba rezygnować z aktywności fizycznej, a w dniu szczepienia – z posiłków. Pacjenci regularnie przyjmujący lekarstwa ich ewentualne odstawienie powinni skonsultować z lekarzem. Przyjęcie preparatu musi poprzedzić wypełnienie ankiety medycznej.

Po szczepieniu można zaobserwować u siebie różne objawy zwane niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. Najczęściej – oprócz bólu w miejscu ukłucia – są to: zmęczenie, ból głowy, dreszcze czy gorączka. Symptomy te mogą przypominać stan grypowy. To jednak nie jest zapowiedź grypy, lecz oznaka, że organizm reaguje, tworząc przeciwciała. Objawy zwykle utrzymują się nie dłużej niż kilka dni. Biorąc pod uwagę to, że szczepionka chroni przed ciężkim przebiegiem choroby COVID-19, te kilka dni naprawdę da się wytrzymać.

Aktualnie w Polsce w pełni zaszczepionych jest nieco ponad 21,6 mln osób, co stanowi około 57% populacji. Dużo? Niekoniecznie. Pod tym względem plasujemy się dopiero w trzeciej dziesiątce państw Europy. Na czele rankingu króluje Portugalia z odsetkiem w wysokości 90,3% zaszczepionych. Dodajmy, że Austria właśnie wprowadza obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla wszystkich dorosłych.

Naukowcy przekonują, że nie pokonamy koronawirusa, jeśli nie osiągniemy zbiorowej odporności, co mogą zagwarantować tylko szczepienia. Bez tego trudna do przewidzenia jest przyszłość gospodarki czy oświaty. Pandemia bez wątpienia szczególnie dotknęła dzieci i młodzież, którzy przez konieczność zdalnej nauki narażani są na brak stabilizacji, społeczne wykluczenie, psychiczną huśtawkę i wiele więcej. Teraz wiemy na pewno, że uczniowie starszych (5-8) klas szkół podstawowych oraz wszyscy uczęszczający do szkół ponadpodstawowych nie wrócą w szkolne mury do końca lutego. Co będzie od marca? Tego nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Zdalny tryb funkcjonowania wcale nie jest łatwy również dla wielu dorosłych. Tymczasem 24 stycznia weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów, w którym pojawił się zapis następującej treści: Do dnia 28 lutego 2022 r. w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury oraz uczelni. Właśnie na podstawie tego aktu prawnego minister zdrowia poinformował instytucje, w tym Starostwo Powiatowe we Wrześni, o konieczności przejścia w tryb zdalnej pracy. W naszym urzędzie została ona wprowadzona 24 stycznia. Co oznacza to dla interesantów? Do Wydziału Komunikacji i Transportu, który obsługuje ich najwięcej, należy się umawiać, korzystając ze strony rejestracja.wrzesnia.powiat.pl. Interesant, który przyjdzie do urzędu „z ulicy” załatwi swoją sprawę, ale tylko jeśli będzie możliwość obsłużenia go w danej chwili, przy uwzględnieniu umówionych osób. Lepiej więc zarezerwować wizytę i mieć pewność, że fatygowanie się do urzędu nie będzie daremne. Poza tym oczekiwanie na załatwienie danej sprawy w starostwie może się nieco wydłużyć, jednak jak dotychczas wszystkie zadania realizowane będą terminowo. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego: 61 640 44 44, mailowego: starostwo@wrzesnia.powiat.pl lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej. Warto w ten sposób dowiedzieć się, np. jakie dokumenty będą potrzebne do załatwienia danej sprawy. Apelujemy do interesantów, by mieli na uwadze nasze wspólne bezpieczeństwo i przypominamy, że przez cały czas trwania pandemii urząd nie przerwał pracy nawet na jeden dzień roboczy.
Zdalna praca w urzędach i innych jednostkach została wprowadzona nie tylko z myślą o zdrowiu i bezpieczeństwie pracowników i klientów, lecz także w trosce o grożący nam paraliż i przestój. Wprowadzone rozwiązanie daje nadzieję na ciągłość obsługi mieszkańców, a dodajmy, że samego wrzesińskiego starostwa koronawirus również nie oszczędzał.

Trzeba przyznać, że trudno nadążyć za covidową rzeczywistością – nie tylko zmieniającymi się przepisami regulującymi chociażby kwestie kwarantanny, ale też tym, która fala pandemii nas zalewa i jakim akurat wariantem koronawirusa. Dominujący aktualnie Omikron jest niewątpliwie jednak wysoce zaraźliwy – przez 9 tygodni na całym świecie zakaziło się nim ponad 80 mln ludzi. Dodatkowo cechuje go znacznie dłuższy okres przetrwania na różnych powierzchniach niż poprzednie mutacje – na plastiku utrzymuje się aż do 8 dni, a na skórze do 21 godzin. Mimo to bardzo szybko ginie w kontakcie z zawartym w płynie do dezynfekcji etanolem. Dezynfekcja nadal jest więc niezwykle ważna, podobnie jak noszenie maseczek i utrzymywanie społecznego dystansu. Jeśli te zasady wydają nam się absurdalne, bo sami nie odczuwamy strachu przed koronawirusem, to pamiętajmy, że przecież inni mogą się go bać.

Pandemia to w światowej ochronie zdrowia obecnie temat numer jeden. Nie przestaliśmy jednak cierpieć na inne choroby, a niestety część zabiegów planowych jest odwoływana, zaś kolejne łóżka przeznaczane dla pacjentów covidowych. Od wczoraj farmaceuci mają możliwość przeprowadzania testów antygenowych w aptekach – przypuszczalnie przyniesie to chociaż nieco odciążenia dla obecnego mechanizmu testowania. Czy i ile jednak wytrzyma cały system ochrony zdrowia? Czy czeka nas paraliż gospodarki? Czy poradzimy sobie z psychicznymi konsekwencjami związanymi z lękiem czy alienacją? Trudno powiedzieć. Jedno jest pewne – wciąż bardzo wiele zależy od naszej własnej odpowiedzialnej postawy.

Klara Skrzypczyk 


 

Jubileuszowy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W tym roku WOŚP zagra już po raz 30, a zebrane środki zostaną przeznaczone na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Jak to miało miejsce w poprzednich latach, sztaby wolontariuszy działające w poszczególnych gminach powiatu wrzesińskiego włączyły się do akcji, planując zbiórki, różnego typu atrakcje i licytacje, które odbędą się 30 stycznia. Tegoroczne hasło Orkiestry to: Przejrzyj na oczy!

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy otaczający nas świat i rozwijamy się. Niestety wiele dzieci (niekiedy już od dnia narodzin) zmaga się z poważnymi wadami wzroku i chorobami oczu. Do prawidłowej diagnostyki i odpowiedniego leczenia takich schorzeń potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, którego brakuje w wielu placówkach medycznych. Pogorszenie ostrości wzroku, mechaniczne urazy czy nowotwory to tylko niektóre z przyczyn, które sprawiają, że rocznie na oddziały okulistyki w całej Polsce trafiają tysiące małych pacjentów. U części z nich problemy ze wzrokiem spowodowane są nadmiernym korzystaniem z komputerów, telewizorów, komórek i innych urządzeń elektrycznych. Niekiedy jedyną drogą do całkowitego wyleczenia jest operacja, podczas której wykorzystuje się drogie, nowoczesne urządzenia. Z tych właśnie względów środki zebrane podczas 30 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy posłużą do zakupu m.in. angiografu dwupłaszczyznowego do leczenia siatkówczaka (nowotworu złośliwego gałki ocznej), oftalmoskopów do badania dna oka, lamp szczelinowych do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometrów do pomiaru ciśnienia śródgałkowego, synoptoforów do pomiaru kąta zeza, urządzeń OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń, tomografii dna oka, mikroskopów oraz stołów operacyjnych.

Września

W stolicy naszego powiatu główne wydarzenia związane z finałem WOŚP będą miały miejsce we Wrzesińskim Ośrodku Kultury. To właśnie w tamtejszej sali widowiskowej o godzinie 15 rozpoczną się licytacje przedmiotów przekazanych sztabowi przez lokalną społeczność, firmy, instytucje itp. Na osoby, które 30 stycznia zechcą zajrzeć do WOK-u, czeka bogaty program artystyczny. Na scenie ze specjalnym przedstawieniem wystąpią dzieci z Przedszkola Chatka Misia Uszatka. Pojawią się na niej również: członkowie Wrzesińskiego Chóru Dziecięco-Młodzieżowego, grupa taneczna Puls, Wrzesińskie Studio Piosenki oraz zespół Paradox. W związku z pandemią i obowiązującymi obostrzeniami w wydarzeniu mogą wziąć udział 102 osoby niezweryfikowane pod względem szczepień. Pozostali będą musieli okazać certyfikaty szczepienne. Organizatorzy proszą o wyrozumiałość wobec wprowadzonych zasad, które mają zapewnić bezpieczeństwo wszystkim chcącym przyłączyć się do akcji i wesprzeć ten szczytny cel. Tradycyjnie na ulicach miasta można będzie spotkać wolontariuszy zbierających pieniądze do puszek. Pamiętajmy, że liczy się każda złotówka, a za datek otrzymamy czerwone, orkiestrowe serduszko.

Nekla

Nekielski sztab 30 stycznia zaprasza do sklepiku orkiestrowego, który pojawi się na rynku. Będzie można zakupić w nim gadżety WOŚP i gminy Nekla, fanty przekazane przez darczyńców oraz różne usługi, a także słodkie smakołyki i gorące napoje. Oczywiście również w tym mieście nie zabraknie kwestujących wolontariuszy. Osoby chcące wesprzeć zbiórkę, nie ruszając się z domu, mogą wpłacić dowolną kwotę na tzw. eSkarbonkę otwartą przez Nekielski Ośrodek Kultury. Na rzecz fundacji WOŚP zostanie przekazany również dochód ze sprzedaży nekielskich kalendarzy, które już teraz sprzedawane są w miejscowym ośrodku kultury lub Urzędzie Miasta i Gminy. W dwóch wymienionych punktach, jak również w sklepie Matteo i na stoisku z warzywami przy ul. Chopina pojawiły się skarbonki stacjonarne. Można wrzucać do nich datki przeznaczone na wsparcie Orkiestry. Aktualne informacje na temat działań planowanych w gminie pojawiają się na facebookowym profilu pod nazwą Sztab WOŚP Nekla.

Pyzdry

Chociaż przez wzgląd na pandemię, podobnie jak w ubiegłym roku, w Pyzdrach zrezygnowano z występów artystycznych, to miejscowy sztab zaplanował inne wydarzenia mające na celu gromadzenie środków na rzecz WOŚP. Jednym z nich jest tradycyjna zbiórka datków do puszek. Wolontariusze pojawią się z nimi nie tylko w mieście, lecz także w okolicznych wioskach. Pyzdrski sztab organizuje również liczne licytacje, które będą prowadzone za pośrednictwem platformy Allegro (linki do poszczególnych aukcji można znaleźć na facebookowym profilu gminy i miasta Pyzdry). Pojawią się na nich orkiestrowe przedmioty, lokalne gadżety i fanty związane z miastem oraz rzeczy przekazane przez mieszkańców, instytucje i miejscowe firmy.

Kołaczkowo

W gminie Kołaczkowo już od grudnia przygotowywano się do licytacji. Niektóre z nich zostaną przeprowadzone na portalu Allegro, inne na żywo podczas finału 30 stycznia. Przy pomocy miejscowych szkół udało się zebrać wiele ciekawych fantów. Licytować będzie można także różne usługi. Gminny Ośrodek Kultury zdradza, że wśród nich znalazły się m.in.: sesja tatuażu, ekskluzywny pokaz kinowy, sesja portretowa czy zwiedzanie historycznych podziemi i szukanie skarbu. Finał Orkiestry planowany w godzinach od 16 do 18 będzie miał charakter plenerowy i odbędzie się na scenie ustawionej na terenie wsi. W programie zaplanowano występy artystyczne. Tak jak w każdej gminie powiatu wrzesińskiego, również i tu zbieraniem środków do orkiestrowych puszek zajmą się wolontariusze. Organizatorzy podpowiadają, by szukać ich w miejscach, w których pojawiali się w poprzednich latach, czyli m.in. w pobliżu kościołów. Aktualne informacje na temat planowanych wydarzeń i licytacji można znaleźć na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury – www.gokkolaczkowo.pl oraz na facebookowym profilu tej placówki.

Miłosław

Miejscem 30. finału WOŚP w gminie Miłosław będzie hala sportowa w Bugaju. Podczas imprezy trwającej od 15 do 18 z programem artystycznym wystąpią dzieci z przedszkoli: Smerfy, Koszałek Opałek i Bonifacy, a swój recital zaprezentuje Natalia Kaniewska. W trakcie wydarzenia zostaną przeprowadzone licytacje orkiestrowych gadżetów, rzeczy przekazanych przez darczyńców oraz usług zaproponowanych przez lokalne firmy. Odwiedzający halę mogą liczyć na moc atrakcji. Na najmłodszych będzie czekać balonikowe szaleństwo, a także malowanie twarzy. Na miejscu pojawią się także tatuażyści z Pyza Tatoo wykonujący pamiątkowe tatuaże w kształcie małych serduszek. Organizatorzy przygotowują również małą przyjemność dla łasuchów, których zapraszają na kiermasz ciast. Pasjonaci żeglarstwa znajdą coś dla siebie, odwiedzając tematyczne stoisko, natomiast szukający teleturniejowych wrażeń będą mogli wziąć udział w WOŚP-owym Kole Fortuny. Jednym z bardzo istotnych punktów imprezy jest kurs pierwszej pomocy. Miłosławski sztab zachęca także do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS, której przedstawiciele pojawią się w hali. Zamiast tradycyjnego światełka do nieba planowany jest pokaz ognia. Odbędzie się on około godziny 19 w miłosławskim parku. Do corocznej akcji przyłączą się także miejscowi entuzjaści zimnych kąpieli, którzy 30 stycznia podczas morsowania w Gorzycach i Czeszewie będą zbierać datki do puszek na rzecz WOŚP. Natomiast dzień wcześniej o godzinie 10 w hali sportowej w Orzechowie rozpocznie się II turniej tenisa stołowego o Puchar Prezesa Sparty Sklejki Orzechowo. Będą w nim uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych. Z kolei w dniu orkiestrowego finału do rywalizacji przystąpią zawodnicy występujący w kategorii OPEN. Także podczas tego wydarzenia zostanie przeprowadzona zbiórka funduszy dla Orkiestry. Ponadto w różnych miejscach gminy zjawią się wolontariusze z kolorowymi puszkami. Można ich będzie poznać po wiszących na szyjach identyfikatorach.

Monika Tomczak


 

Nowy numer „Przeglądu Powiatowego”

W nuwym numerze m.in.: informacje o niedzielnym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wywiad z druhem Andrzejem Janką, druga część raportu drogowego i wiele więcej. Zapraszamy do lektury!

  • ZEPSPW012822s001
  • ZEPSPW012822s002
  • ZEPSPW012822s003
  • ZEPSPW012822s004
  • ZEPSPW012822s005
  • ZEPSPW012822s006
  • ZEPSPW012822s007
  • ZEPSPW012822s008
  • ZEPSPW012822s009
  • ZEPSPW012822s010
  • ZEPSPW012822s011
  • ZEPSPW012822s012
  • ZEPSPW012822s013
  • ZEPSPW012822s014
  • ZEPSPW012822s015
  • ZEPSPW012822s016

 

W związku z informacją ministra zdrowia o wprowadzeniu w urzędach administracji publicznej pracy zdalnej na zasadach określonych przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych informujemy, że w Starostwie Powiatowym we Wrześni od dnia 24 stycznia 2022 roku wprowadza się pracę zdalną przy zastrzeżeniu, iż realizacja zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom lub ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu będzie wykonywana stacjonarnie.

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego: 61 640 44 44, mailowego: starostwo@wrzesnia.powiat.pl lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej.

Obsługa interesantów w Wydziale Komunikacji i Transportu odbywać się będzie wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty za pośrednictwem strony internetowej: https://rejestracja.wrzesnia.powiat.pl/

Wprowadzona organizacja pracy urzędu ma przyczynić się do zmniejszenia ryzyka powstawania tzw. ognisk zakażeń wirusem SARS-CoV-2, co ma zapobiegać występowaniu oraz potencjalnie przerywać łańcuch zakażeń.


 

Renowacja kolejnych witraży

W kościele pw. św. Michała Archanioła w Targowej Górce rozpoczną się prace renowacyjne witraży w nawie głównej.

12 stycznia została podpisana umowa na kolejne wsparcie finansowe dla parafii. Proboszcz ks. Rafał Hordik nieustannie od 2018 roku przeprowadza gruntowne prace konserwatorskie w odbudowanej w 1840 roku murowanej świątyni w stylu neobarokowym.

Zaczęło się od wymagającego niezwłocznej interwencji remontu dachu, wymuszonego stratami, jakie wyrządziła nawałnica z 2017 roku. Staraniem proboszcza parafia pozyskała niezbędną dokumentację oraz wsparcie finansowe. Z budżetu powiatu przekazano wówczas 20 tys. zł, by odnowić pokrycie dachowe, bez którego zagrożone zostało bezcenne wnętrze świątyni, m.in. barokowy ołtarz główny pochodzący z XVIII wieku czy też późnogotycka kamienna chrzcielnica. Warto dodać, że wyposażenie kościoła odbudowanego w XIX stuleciu zostało przeniesione z istniejącej tam wcześniej świątyni. W 1630 r. kasztelan gnieźnieński, Mikołaj Mielżyński, ufundował tu nowy drewniany kościół. Po pożarze w 1739 r. obiekt wzniesiono ponownie, jednak znów spłonął na początku XIX wieku. Dlatego w 1840 roku odbudowano go w formie murowanej.

Prace renowacyjne przy oknach witrażowych w nawie głównej kościoła rozpoczęły się w 2019 roku. Parafia sama udźwignęła wówczas koszt wymiany jednego z okien, który wyniósł niemal 30 tys. złotych. W kolejnym roku wymieniono kolejne dwa okna, przy wsparciu z budżetu powiatu w kwocie 10 tys. złotych. Tegoroczne prace dotyczą następnej cennej pary. Wypaczone przez upływ czasu i warunki atmosferyczne okna wymagają interwencji nie tylko ze względów termomodernizacyjnych, które są istotne zwłaszcza zimą, ale również z uwagi na bezpieczeństwo. Małe elementy witraży mogą wypadać i powodować tym samym zagrożenie dla wiernych. Nowe okna zostaną wyposażone w dodatkowe oszklenie ochronne.

Koszt tylko tegorocznych prac renowacyjnych wyniesie ponad 70 tys. złotych z czego 8 tys. pochodzić będzie z budżetu powiatu wrzesińskiego. Łącznie wymianę okien szacuje się na ponad 400 tys. złotych, dlatego prace podzielone są na kolejne etapy.

Julia Sosna

  • Kościół w Targowej Górce
  • Moment podpisania umowy

 

Nowy numer „Przeglądu Powiatowego”

W nowym numerze m.in.: relacja z rocznicy powstania wielkopolskiego, pierwsza część podsumowania ubiegłego roku na drogach powiatowych, wykaz jednostek nieodpłatnego poradnictwa i wiele więcej. Zapraszamy do lektury!

  • ZEPSPW011422s001
  • ZEPSPW011422s002
  • ZEPSPW011422s003
  • ZEPSPW011422s004
  • ZEPSPW011422s005
  • ZEPSPW011422s006
  • ZEPSPW011422s007
  • ZEPSPW011422s008
  • ZEPSPW011422s009
  • ZEPSPW011422s010
  • ZEPSPW011422s011
  • ZEPSPW011422s012
  • ZEPSPW011422s013
  • ZEPSPW011422s014
  • ZEPSPW011422s015
  • ZEPSPW011422s016

 

Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie powiatu wrzesińskiego

Listę jednostek nieodpłatnego poradnictwa zgodnie z art. 8a ust. 1 Ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej sporządza i aktualizuje starosta. Listę udostępnia się wykonawcom do wykorzystania przy realizacji postanowień art. 5 ust. 4 ustawy (przekierowanie klienta do darmowego poradnictwa specjalistycznego, gdy jego problem ma charakter złożony).

Ponadto listę udostępnia się w punktach na tablicy ogłoszeń w poczekalni, publikuje się w BIP, na stronach internetowych urzędu starostwa i urzędów gmin oraz w inny zwyczajowo przyjęty sposób, a także przynajmniej raz do roku listę udostępnia się w lokalnych środkach masowego przekazu.

Lista zawiera dane jednostek nieodpłatnego poradnictwa uporządkowane według tematyki poradnictwa, w tym jednostek publicznych, jednostek niepublicznych działających na zlecenie oraz jednostek prowadzących działalność pożytku publicznego działających na zlecenie, którym powierzono zadania z zakresu poradnictwa specjalistycznego na podstawie odrębnych przepisów. Dane obejmują informacje o nazwie jednostek, zakresie poradnictwa, adresach i danych kontaktowych, w tym o stronach internetowych i numerach telefonicznych, dniach i godzinach działalności oraz kryteriach dostępu do usługi.

Na poniższym wykazie ujęto także krajowe infolinie tematyczne i inne formy porad świadczonych za pośrednictwem komunikacji elektronicznej (patrz § 5 ust. 4 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego), jako formy poradnictwa również łatwo dostępnego dla mieszkańców powiatu. Aktualne i rzeczywiste dane zostały podane jako ostatnie w danej kategorii tematycznej.

 

  • Lista Jednostek 2022-1
  • Lista Jednostek 2022-2
  • Lista Jednostek 2022-3
  • Lista Jednostek 2022-4
  • Lista Jednostek 2022-5
  • Lista Jednostek 2022-6
  • Lista Jednostek 2022-7

Newsletter