Internet szybki jak światło
W tym roku rozpoczęło się podłączanie powiatowych placówek oświatowych do sieci światłowodowej. W niektórych szkołach wykonywana jest też modernizacja łącza.
Jak informuje Stefan Tomczak – naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej, wszystkie szkoły podpisały już dwuletnie umowy z Ineą na podłączenie światłowodów. Nowoczesna sieć będzie także podłączona do budynku byłego SIWL-u, gdzie od września tego roku swoją siedzibę mieć będą Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. – Udało nam się wynegocjować dobrą cenę za usługę, a koszt podłączenia do sieci to jedynie 1 zł – dodaje. Przesył będzie na poziomie 250 lub 500 Mb/s – każda placówka dobiera sobie parametry według swoich potrzeb.
Informatyzacja wrzesińskich szkół jest częścią wielkiej akcji obejmującej całą Wielkopolskę. Na mocy porozumienia podpisanego między ówczesną Minister Cyfryzacji Anną Streżyńską a firmą INEA S.A. do września 2018 roku aż 641 placówek szkolnych w naszym województwie zostanie podłączone do nowoczesnej sieci światłowodowej. Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych Inei, jako wkład w rozwój społeczeństwa informacyjnego. Akcja jest częścią realizowanego w kraju Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020; w myśl jego założeń wszystkie jednostki oświatowe w Polsce będą miały możliwość korzystania z szybkich sieci szerokopasmowych o minimalnym przesyle 100 Mb/s.
Internet światłowodowy to jedna z najnowocześniejszych technologii informatycznych, w której przesyłanie danych odbywa się za pomocą światła. Jest przede wszystkim o wiele szybszy od tradycyjnego, a do tego odporny na warunki atmosferyczne i wynikające z nich zakłócenia.
Dodatkowo został opracowany kosztorys na wykonanie/modernizację wewnętrznej sieci informatycznej w ZSTiO. – Ta szkoła jest skomplikowana, bo składa się z czterech budynków - A,B, internatu i hali sportowej. Wszystkie muszą być połączone światłowodem na koszt inwestora; oprócz tego w samych budynkach musi być wykonana sieć – informuje Stefan Tomczak. Zostaną także zakupione nowe komputery. Działania te są potrzebne, aby uruchomić w placówce dziennik elektroniczny. W tym celu w każdej klasie będzie musiał być komputer i podłączenie do Internetu. Zadanie planuje się zrealizować całkowicie bądź częściowo w tym roku – zadecyduje o tym Rada Powiatu, która przyzna środki na sfinansowanie zadania.
Agnieszka Przysiuda-Zielkowska